Euro 2020 Ertelendi

Euro 2020, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına kadar bir yıl ertelendi.

 

Kararı Salı günü verilen EURO 2020 erteleme kararı video konferans ile duyuruldu.

Bu yaz 12 Haziran-12 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan turnuva, önümüzdeki yıl 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Milletler Ligi ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nın da önümüzdeki yaz gerçekleşmesi planlanıyor.

Uefa, her üç etkinliğin de “buna göre yeniden planlanacağını” söyledi, ancak bunun, tarihlerde ufak tefek değişiklikler veya büyük ölçekli ertelemeler içerip içermediği henüz belli değil.

Uefa, Euro 2020’yi geciktirirken, 12 ev sahibi ülkesinin “ulusal kamu hizmetlerine gereksiz baskı uygulamaktan” kaçınmanın yanı sıra yerel yarışmaların tamamlanmasına yardımcı olmak istediğini söyledi.

Uefa başkanı Aleksander Ceferin, “Bu görünmez ve hızlı hareket eden rakip tarafından çok sayıda insanın yaşadığı ve nefes aldığı bir sporun dümenindeyiz.” Dedi.

“Futbol topluluğunun bazen sorumluluk, birlik, dayanışma ve fedakarlık göstermesi gerekiyor.

“Taraftarların, personelin ve oyuncuların sağlığı bizim bir numaralı önceliğimiz olmalı ve bu ruhla Uefa, yarışmaların bu sezonu güvenli bir şekilde bitirebilmeleri için bir dizi seçenek verdi ve Avrupa futbolundaki meslektaşlarımın tepkisinden gurur duyuyorum.

“Gerçek bir işbirliği ruhu vardı, herkes en iyi sonucu elde etmek için bir şeyleri feda etmek zorunda olduklarını kabul etti.”

Ceferin önemli olduğunu söyledi Uefa “süreci yönetti ve en büyük fedakarlığı yaptı” ve “büyük bir maliyetle” geldiğini ekledi, “kar amacı güden Avrupa futbolunun iyiliği için bu kararı bir bütün olarak almak için yol gösterici ilkemiz oldu” .

Euro play-offları Haziran ayına taşındı

Mart ayında başlaması planlanan Avrupa Şampiyonası eleme play-offları geçici olarak Haziran ayına taşındı.

Bunlar arasında İskoçya ve İsrail , Kuzey İrlanda ve Bosna Hersek ile İrlanda Cumhuriyeti ve Slovakya arasında iki ayaklı bağlar bulunmaktadır .

Bu ay oynanacak dostluk karşılaşmaları da haziran ayına kadar geri itildi.

Uefa, bir çalışma grubunun mevcut sezonun tamamlanmasını ve Salı günkü kararların herhangi bir sonucunu sağlayacak takvim çözümlerini inceleyeceğini söyledi.

Başka yerlerde, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (Conmebol), bu yılki Copa America’nın 12 Haziran – 12 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi nedeniyle 2021’e ertelendiğini söylüyor.

Dünya yönetim organı Fifa, başlangıçta Haziran 2021’de Çin’de gerçekleşmesi planlanan yeni genişleyen Kulüp Dünya Kupası’nın erteleneceğini ve “duruma daha fazla açıklık getirildiğinde” yeni bir tarihin açıklanacağını söyledi.

Örgüt ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covid-19 Dayanışma Müdahale Fonu’na 10 milyon dolar (8.3 milyon £) bağışta bulunacak.

Avrupa Ligleri sezonu 30 Haziran’a kadar tamamlamayı taahhüt etti

Avrupa’nın iç liglerinin birçoğu – Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi – kıtadaki artan sayıda koronavirüs vakasının ardından askıya alındı.

Oyuncular ve antrenörler de virüsten etkilenmiş veya kendi kendine tecrit etmeleri söylenmiş, yani liglerin kapanması gerekiyordu.

Avrupa’nın en iyi ligleri nasıl tepki verdi:

  • Premier Lig: İngiltere’deki tüm seçkin futbollar 4 Nisan’a kadar “o anki koşullar” na en kısa sürede iptal edildi.
  • La Liga: İspanya’nın en iyi uçuşu, durumu “yeniden değerleyeceği” en erken 4 Nisan’a kadar askıya alındı.
  • Serie A: İtalya Avrupa’da en fazla vakaya sahip ve ülke kilitleniyor.
  • Bundesliga: Almanya’da en az 2 Nisan’a kadar askıya alındı.
  • Ligue 1: Oyunlar başlangıçta Fransa’da kapalı kapılar ardında oynandı, ancak şimdi “bir sonraki duyuruya kadar” askıya alındı.

Kıtadaki futbol liglerini temsil eden Avrupa Ligleri, Avrupa ve yerel sezonları en geç 30 Haziran’a kadar tamamlamayı taahhüt ettiğini söylüyor.

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne karar verecek bir mini turnuvanın, koronavirüs krizinin neden olduğu fikstür tıkanıklığını hafifletmek için öne sürülen bir seçenek olması bekleniyor.

Yerel liglerin hafta içi Şampiyonlar Ligi oyunlarının yanı sıra hafta sonları Avrupa oyunları oynamasının da onaylanması bekleniyor.

2020-21 Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi turnuvaları için eleme turları da gecikmeli takvimi dikkate alacak şekilde ayarlanabilir.

İlgili uluslar ne diyor?

Henüz turnuvaya katılmaya hak kazanmamış olan Norveç FA’sı önce haberleri, ardından Fransız ve diğer FA’ları duyurdu.

Futbol Federasyonu genel müdürü Mark Bullingham, İngiliz futbolunun yönetim organının kararı desteklediğini söyledi.

Galler Futbol Federasyonu genel müdürü Jonathan Ford, örgütünün “alınan kararları tamamen desteklediğini” söyledi ve herkesin sağlık ve güvenliğinin “dikkate alınması gereken en önemli ve tek faktör” olduğunu da sözlerine ekledi.

Fransa Futbol Federasyonu başkanı Noel le Graet, yönetim organının Uefa’yı “tamamen desteklediğini” ve bunun “bilge ve pragmatik bir karar” olduğunu söyledi.

Başka hangi sınırlamalar var?

Büyük yerli ligler, oyunların gerçekleşmemesi durumunda televizyon sözleşmeleri üzerinde problem yaşarken, çoğu ülke Uefa’dan kendi liglerinin düzgün çalışmasına izin vermek için büyük uluslararası turnuvalardan gelen ödemelere güveniyor.

Bunlar Avrupa Şampiyonası’nın herhangi bir hareketinden dolayı risk altındadır ve muhtemelen herhangi bir anlaşmanın bir parçasını oluşturacaktır.

Tahminen 400 personel Euro üzerinde Uefa için çalışıyor. Turnuva 12 ay daha gerçekleşmezse başlarına ne geleceği bilinmiyor.

https://www.bbc.com/sport/football/51909518

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz