#EVDEKAL – 1975’ten 2012’ye Türkiye’nin Eurovision Macerası

#EVDEKAL

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye

Türkiye Eurovision’a ilk kez 1975 yılında katıldı, toplamda 34 yarışmada yer aldı. Daha önce, 1976 – 1977- 1979 ve 1994 yıllarında çeşitli sebeplerle yarışmaya katılmama kararı aldı.

Türkiye Eurovision Şarkıları 

İLK ÖNEMLİ BAŞARI

İlk önemli başarı Şebnem Paker’den Geldi. 1997’de Şebnem Paker’in yorumladığı “Dinle” şarkısı, 3. oldu ve bu sonuç Türkiye izleyicisinin yarışmaya ilgisini artırdı.

Ve BİRİNCİLİK 

2003’te Sertap Erener, “Everyway That I Can” şarkısıyla Türkiye’yi temsil ettiği Letonya’daki Eurovision finalinde 1. oldu.

Türkiye son kez Can Bonomo ve şarkısı “Love Me Back” ile 2012 yılında Eurovision’a katıldı ve Bonomo Azerbaycan’da düzenlenen yarışmada 7. oldu.

 

ŞEBNEM PAKER KİMDİR ?

Şebnem Paker (d. 20 Temmuz 1977, İstanbul), Türk gitarist ve şarkıcıdır.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Gitar Bölümü’nde eğitim gördü. 1996 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Şan Bölümü’nü kazanan Paker, aynı yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye elemelerini “Beşinci Mevsim” adlı parça ile kazanarak ülkeyi temsil etme hakkını elde etti ve Oslo’daki yarışmada on ikinci oldu.[1] 1997 yılında ulusal elemelere Grup Etnik ile birlikte, müziği Levent Çoker’e, sözleri Mehtap Alnıtemiz’e ait olan “Dinle” adlı parça ile katılarak yeniden birinci oldu, Dublin’de yapılan yarışmada ise üçüncü oldu.[1]

1998 yılında TRT’nin düzenlediği ulusal finalde bir kez daha yarışarak her geçen sene Eurovision’da daha başarılı bir sonuç elde etme düşüncesini dile getirdi. Ancak kullandığı etnik Türk enstrümanları ile bezeli ve hareketli ezgisi ile Avrupalı dinleyicilerin de ilgisini çekebileceği düşünülen “Çal” isimli parçayla hedeflediği başarıyı elde edemeyerek temsil etme hakkını kazanamadı; jüriden en yüksek oyu alan Tarkan Tüzmen’in seslendirdiği “Unutamazsın” adlı şarkı ile yarışmada Türkiye’yi temsil etti.

Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Şan Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarında 4 sene görev aldıktan sonra, 2004’den beri müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır. 2018’e dek Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nde, 2018 yılından itibaren Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik öğretmenliğine devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz